Aleksander Poniewierski

Aleksander Poniewierski Consulting

Dr Aleksander Poniewierski jest związany z biznesem i nowymi technologiami od ponad 25 lat. Z wykształcenia informatyk, otrzymał tytuł doktora ekonomii w 2008 roku. Na początku swojej kariery pracował w firmach telekomunikacyjnych, komórkowych i stacjonarnych, odpowiadając jako jeden z pierwszych w kraju za obszar bezpieczeństwa systemów informatycznych i ryzyka technologicznego. Następnie, w strukturach firm Andersen i Ernst & Young, tworzył konsulting technologiczny w kraju i regionie CSE (ang. Central Eastern Europe). Od 2007 roku, w strukturach EMEIA (ang. Europe, Middle East, Africa, and India), kierował centrum kompetencyjnym nowych technologii, a od 2014 roku był liderem praktyki nowych technologii, będąc globalnym liderem cyfryzacji i nowych technologii w firmie EY, tworząc ją od zera do ponad 1 miliarda dolarów i ponad 12000 konsultantów pracujących na całym świecie. W 2024 roku odszedł z firmy EY jako emerytowany partner po 20 latach bycia wspólnikiem (ang. equity partner).

W czasie swojej kariery doradzał największym firmom na świecie, rządom państw, globalnym organizacjom typu Bank Światowy czy ONZ. Jego specjalizacją jest doradztwo w zakresie strategii technologiczno-biznesowej, projektowanie, wdrażanie, optymalizacja procesów operacyjnych, innowacyjność modeli biznesowych oraz bezpieczeństwo i ochrona danych, w tym systemów infrastruktury krytycznej.

W roku 2020 otrzymał tytuł World IoT Leader of the Year, nagrodę przyznawaną przez międzynarodową społeczność nowych technologii.

Jest autorem książki „SPEED: No Limits in the Digital Era” (www.speednolimits.com) i wielu publikacji w najbardziej prestiżowych periodykach technologicznych i biznesowych oraz prelegentem na licznych konferencjach w kraju i na świecie.

Jest aktywnym wykładowcą na prestiżowych uczelniach na świecie, m.in. Stanford University, UT Dallas, SGH, SSoE, Hult Business School itp.

Jest członkiem Rady Doradczej Center for Global Business na Uniwersytecie Teksańskim w Dallas (UTD).

Ponadto uczestniczył w wielu programach podyplomowych prowadzonych przez Harvard Business School, Carnegie Mellon, Stanford i IMD.